Unatoč skepticizmu koji je vladao nakon gašenja postrojenja i otpuštanja radnika 2019. godine, Aluminij industrija Mostar dignula se iz pepela i ubrzano hvata novi poslovni zalet, piše Večernji list BiH.
Ono što ohrabruje je da je u samo pola godine ovaj gospodarski gigant i jedan od simbola Mostara uspio u jeku pandemije koronavirusa, kada se tisuće tvrtki suočavaju s gašenjem i prestankom proizvodnje, ponovno pokrenuti proizvodnju i vratiti na posao dio nekadašnjih radnika.
Uz to, Aluminij industrija dobila je sve potrebne certifikate koji su nužni za rad ovakvog poduzeća, čime izraelski MT Abraham Group nastavlja realizirati planove o oživljavanju ovoga gospodarskog diva. Do konca 2020. godine Aluminij industrija uložit će u poduzeće 10 milijuna KM. Već su uložili tri, planiraju još 7 milijuna KM.
Zapošljavaju u krizi
Oni su rijetka tvrtka koja zapošljava u ovo izazovno vrijeme pandemije. Uz trenutačna 83 radnika, od 1. siječnja 2021. najavili su zapošljavanje dodatnih 90 te će imati najmanje 170 zaposlenih bivših radnika Aluminija. B
ili su u pravu ekonomski stručnjaci koji su Aluminiju davali šansu za život, ali samo ako krene iznova, na tržišnim osnovama, a upravo to se i obistinjuje.
Osim toga, vrlo je značajno da je Aluminij potpisao ugovor s inozemnim partnerom Glencoreom i tako osigurao krajnji plasman svojih proizvoda. Podsjetimo kako je Glencore u prošlosti bio jedan od najvećih kupaca trupaca proizvedenih u Aluminiju, a njegovo poslovanje obuhvaća oko 150 rudarskih i metalurških nalazišta, kao i nalazišta nafte.
Suradnja s Glencoreom veliko je postignuće Aluminija. Ugovorom je dogovorena količina trupaca koja će se proizvoditi za Glencore i njegove kupce. Ranije je vodstvo te kompanije potpisalo strateški sporazum o suradnji s kineskim gigantom China NFC, čiji je cilj pokretanje i osuvremenjivanje pogona te s Advaita grupom koja će prodavati polovinu Aluminijevih proizvoda.
Komentari