Čudnovata godina na svjetskim burzama, usmjeravana prepoznavanjem trenutnih dobitnika i gubitnika koronakrize te kretanjem broja zaraženih ili mrtvih od zemlje do zemlje, svoj finiš dobiva na krilima optimističnih vijesti o rezultatima velikih farmaceutskih kompanija u testiranju cjepiva, od Pfizera preko Moderne do AstraZenece.
Dosad su nesporni pandemijski pobjednici na burzama bili tehnološki giganti poput Facebooka i Amazona, koji su bili imuni na virus, a svi ostali su motrili kako ide potraga za svetim gralom, kako su neki analitičari opisivali istraživanje i razvoj cjepiva.
Najveći dobitnici
Ovoga mjeseca, počevši od ponedjeljka 9. studenoga, kada su Pfizer i BioNTech objavili preliminarne rezultate konačne runde testiranja svog cjepiva, izazvali su stoga euforično trgovanje te skok vodećih globalnih dioničkih indeksa, što znači da su oživjele i "obične" dionice, onih kompanija za koje se vjeruje da će imati koristi od povratka ekonomskog života u normalu kada nam cjepiva donesu imunitet i zdravstvenu sigurnost. Efekti te vijesti, kao i one koju je tjedan dana kasnije (ponedjeljak 16. studenoga) objavila Moderna, mjere se na burzama u bilijunima dolara. U desetak dana su, primjerice, kompanije koje čine S&P 500 dobile više od bilijun dolara na tržišnoj vrijednosti, a taj je indeks 16. studenoga dosegao svoj novi rekord, 3626 bodova. U međuvremenu je vrijednost splasnula te je u petak bio na 3581 bod, no to je i dalje iznimno visoko. I indeks Dow Jones Industrial Average je prije tjedan dana bio na svojim vrhuncima, kao i FTSE 100.
Vodeći londonski burzovni indeks je na vijest o Pfizeru porastao čak 4,7 posto dodajući više od 70 milijardi funti vrijednosti kompanijama koje su u tom blue chip indeksu. Kako su zabilježili mediji, bio je to najveći dnevni dobitak za FTSE od ožujka, a zaključen je tada na najvišoj razini od sredine kolovoza; najveći dobitnici bile su kompanije koje su najviše bile pogođene ograničavanjem kretanja zbog pandemije, a kompanije koje su najviše profitirale u doba pandemije svjedočile su padu sa spektakularnih visina na koje su se ove godine vinule. (Kao zanimljivost, i dionice kruzerske kompanije Carnival, čiji su brodovi na početku koronakrize bili u središtu pažnje zbog izbijanja zaraze, skočile su 38 posto, što je bilo najviše od lipnja, ali su i dalje, naravno, ostale daleko od razina na kojima su bile prije pandemije.) Kako su komentirali analitičari, nakon gotovo godinu dana u kojoj je covid-19 harao i drmao globalnom ekonomijom, investitori su napokon u studenome ugledali svjetlo na kraju tunela. Porasle su, očekivano, cijene dionica farmaceutskih kompanija koje doslovce spašavaju svjetsko gospodarstvo.
Komentari