"Vjerujemo da će zaštita od koronavirusa našim cjepivom potencijalno potrajati godinama jer se pokazalo da kod cijepljenih antitijela padaju vrlo sporo." Ovu ohrabrujuću rečenicu izgovorio je izvršni direktor tvrtke Moderna, Stephan Bancel, čije je cjepivo netom registrirano u EU i tako podignuo optimizam i uvjerenje da su cjepiva korak do minimaliziranja opasnosti od korone u skoroj budućnosti.
I ne samo to, već je i Pfizer/BioNTech proveo laboratorijsko istraživanje koje je pokazalo da njihovo cjepivo djeluje i na mutacije kod visokozaraznih sojeva covida-19. Također, upravo objavljena studija istraživača s kalifornijskog Instituta za imunologiju La Jolla u časopisu Science dokazala je da imunitet onih koji su preboljeli koronu ne pada tako brzo kako se mislilo. Tvrdi se također da će cjepivo sigurno izazvati dugotrajniji imunitet, kako antitijelima tako i T stanicama.
Dugotrajna zaštita
"Dosadašnje studije pokazale su da su oni koji su preboljeli koronu zaštićeni barem šest do osam mjeseci. Što se tiče cjepiva, očekujem da će ono imati dugotrajniji učinak na imunitet jer virusi kad stignu u naš organizam imaju imuno subverzivne učinke odnosno ometaju rad imunološkog sustava. Preusmjeravaju njegovu učinkovitost odnosno njegove mehanizme obrane tako da je imunološki sustav često poremećen ne samo kod korone nego sve to na isti način djeluje i kod drugih virusa. Kod cjepiva to nije slučaj.
Naime, ova cjepiva protiv korone koriste cjeloviti S protein (spike). Imunološki sustav reagira na njegove pojedine segmente i to tako da neki segmenti izazovu odgovor antitijela a neki segmenti T limfocita odnosno staničnu imunost", objašnjava imunolog s Medicinskog fakulteta u Rijeci prof. dr. Bojan Polić razliku između imuniteta stečenog prebolijevanjem bolesti i onog dobivenog cijepljenjem.
Komentari