Unatoč tome što se radi o lijeku od čijeg je stvaranja prošlo 120 godina, njemački kemijsko-farmaceutski konglomerat Bayer i dalje od običnog aspirina godišnje ostvaruje impresivan prihod od milijardu eura
Koliko god lijekovi i zdravlje bili svakodnevna tema i u javnosti i u medijima, farmaceutska industrija već godinama uspješno skriva jednu tajnu. Možda je, zapravo, malo preoštro reći da se radi o pravoj tajni jer nije u pitanju namjerno skrivanje neke činjenice već se jednostavno radi o tome da postoji aspekt farmacije koji, usprkos tome što smo konstantno i okruženi reklamama za lijekove i savjetima za zdravlje, i dalje ostaje nepoznat.
Farmacija je poznata kao struka na granici biologije, kemije i fizike kojoj je glavna svrha da nas opskrbi djelotvornim lijekovima. Stotine i tisuće kemijskih formula i spojeva te njihovih naziva jasno pokazuje zašto su stručnjaci farmaceuti toliko cijenjeni, no posljednja dva do tri desetljeća donijela su u fokus i jednu drugu granu čiji stručnjaci, kombinacijom slučaja i korporativne pohlepe, postaju gotovo jednako toliko cijenjeni kao i sami farmaceuti.
Uz kompleksne kemijske spojeve i formule, u globalnoj konkurentskoj utakmici među najvećim proizvođačima lijekova razvio se i nevjerojatno kompleksan svijet prava i sudskih postupaka vezanih uz lijekove. Umnažanje sudskih i drugih sporova među farmaceutskim kompanijama, kojima bi na međusobnim tužbama pozavidjeli i poslovično sudski orijentirani stanovnici Hrvatskog zagorja, dosegnulo je toliku razinu da je taj aspekt farmaceutske industrije gotovo u drugi plan stavio sam razvoj i ispitivanje lijekova i novih kemijskih spojeva.
Komentari