Košarkaš Širokog debitirao za hrvatsku reprezentaciju i pobrao simpatije struke

671 ABC portal 06.srpnja 2019. 12:15
MATEO DREŽNJAK

Lijepa naša bila je na otvaranju Ljetne lige, na tribine Coxa sjatili su se scouti, menadžeri, krenuo je košarkaško show u Las Vegasu. Na utakmicu Hrvatske stigli su i Nikola Vujčić, sportski direktor Maccabija (kazao je kako će Bender ostati u NBA), bio je tu i Ermal Kuqo, skaut Clippersa, stigao je navratiti i Ante Žižić, bio je tu i Tomica Mijatović, koji je ovdje u stožeru Spursa, a na tribinama su bili i neki europski treneri poput Fotsisa Katsikarisa ili Aleksandra Džikića. I nešto Hrvata na izletu u Las Vegas.

Hrvatska je ostavila na startu svog NBA iskustva sasvim solidan dojam, posebno se on odnosi na prezentaciju nekih igrača, poput onog najmlađeg, Matea Drežnjaka, koji je u petak odigrao prvu utakmicu za reprezentaciju, a čini se da iz nje neće ispasti sljedećih 15 godina, o takvom je se tu potencijalu radi...

Hrvatska je imala mišiće Marjana Čakaruna, imala je pamet Željka Šakića, hrabrost klinaca i to je doista dobro izgledalo, posebice u drugoj četvrtini. Mučili su nas Ukrajinac Svi Mykhailiuk i momak koji je lani bio u G League, Khyri Thomas, no mirnoća na prijenosu bila je ključ za rezultatsku blizinu, kao i poeni Roka Badžima i Luke Babića.

Hrvatska je imala u 44:36 u 20. minuti, a na poluvrijeme (Ljetna liga se igra 40 minuta) je otišla s prednosti od 46:42. Vodili smo protiv NBA momčad nakon dvije četvrtine i to je bila sasvim dobra spoznaja.

I baš zbog tog dojma iz prvih 20 minuta ostaje žal što to u nastavku nije bila ista slika naše momčadi. Izgubili smo bitku u skoku, a kad smo skupljali u obrani, tu nas nemilosrdno punili Thomas, Mykhailiuk i Todd Whiters šutom za tri poena. Detroit je otišao i na blizu 20 poena viška, bilo je 84:66 u zadnjoj dionici.

Zanimljivo je da se preklanjski play Cedevite, Will Cherry nije upisao u strijelce za 13 minuta igre

Veljko Mršić, izbornik naše vrste ovako je ocijenio našu prvu utakmicu u Las Vegasu:

- Prvo smo poluvrijeme odigrali dosta dobro, a onda smo pali u onome u čemu smo i očekivali da ćemo imati najveći problem, a to je intenzitet igre, atleticizam s kojim smo se suočili, snaga i tu nismo više mogli držati priključak. Dosta su nas probijali, brzina njihovih kretnji micala nas je s naših pozicija. Protiv nas je igrala momčad koja je ima dosta iskustva za Ljetnu ligu, ali većina toga što smo odigrali bilo je solidno.

Neki i više od toga, poput najmlađeg Drežnjaka...

- Pokazao je zašto je ovdje, ima fizičku moć, brze noge, sada je sve na njemu, treba trenirati, potencijal je tu.

Hrvatska sljedeću utakmicu igra u nedjelju u 22 sata, protivnik će biti Brooklyn Netsi i Džanan Musa.