Većina građana BiH živi od plaće do plaće, što ih sputava u štednji novca. Rijetki koji uspijevaju čuvati novac u bankama, ne mogu na ovaj način popraviti kućni budžet jer su kamate na oročenu štednju rekordno niske u našoj zemlji. Kamate na štednju proteklih godina stalno padaju, kako u BiH, tako i u zemljama regije. Stoga smo sve bliže trenutku u kojem ćemo morati plaćati bankama da nam čuvaju novac, što je neke zemlje stiglo već odavno, piše Klix.ba.
Danci, naprimjer, više od šest godina imaju negativnu kamatnu stopu. Međutim, danske banke su i dalje pretrpane novcem zbog impresivnog rasta realnih plaća.
S druge strane, plaće u realnom sektoru naše zemlje kreću se između 500 i 600 KM, što jednoj obitelji nije dovoljno ni za preživljavanje mjeseca, a ne za štednju.
"Naši građani nemaju što štedjeti", govori za Klix ekonomski analitičar Faruk Hadžić te nastavlja: "Većina stanovništva u BiH nema mogućnost štednje, jer cijeli mjesečni dohodak moraju trošiti. Onima koji mogu štedjeti, vjerojatno nije ni važno hoće li zaraditi nešto na kamatama. Oni veći dio svojih sredstava čuvaju u bankama izvan BiH, a ono što imaju ovdje čuvaju zbog eventualne sigurnosti".
Hadžić ističe kako je štednja u bh. bankama postala destimulator ekonomskog rasta BiH. Kako kaže, dok banke uspijevaju od 100 KM štednje kreirati 1.000 KM kredita i ostvariti dobit od visokih kamatnih stopa potrošačkih kredita, štednja postaje jednaka investicijama. "Štednja stanovništva raste iz godine u godinu. Od ekonomske kriza iz 2009. godine kreditna aktivnost je pala. To je dovelo naše komercijalne banke da višak sredstava koja imaju ustvari oročavaju kod Centralne banke. Tu su imali kakvu-takvu kamatnu stopu pa im se isplatilo oročenje", kazao je Hadžić.
Komentari