Nakon što je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio, a na to ga ranije pozvao prvi čovjek SDA Bakir Izetbegović, Srpski glasnik ekskluzivno je objavio razgovor koji je izazvao veliko zanimanje javnosti. Naime, Dodik je tom prigodom pozvao Izetbegovića da ga pitao “zašto mu prijeti” referirajući se na nedavno gostovanje predsjednika SDA na FTV-u.
“Zovem te jer čujem da mi prijetiš, da se moram zaustaviti silom”, upitao je lider SNSD-a.
Izetbegović je odgovorio da je mislio na pravosuđe zbog toga što Dodik “20 godina radi državi”, na što mu je Dodik opsovao državu.
Izetbegović: Govorim o Bosni i Hercegovini. Moja i tvoja…
Dodik: Nije moja.
Izetbegović: Moja je. Moja je ona koja je prazna. Zbog tebe su otišli mladi. Možeš je ostaviti kada ti se ne sviđa.
Dodik: Zašto mi prijetiš silom?
Izetbegović: Ne prijetim ti silom, Milo.
Dodik: Slušaj, Bakire. Zatvorio si sve vrste priča za bilo kakav razgovor. Ti, Bakire, nazvao si nas genocidnim.
Izetbegović: Rekao si da povratnike treba zaustaviti.
Dodik: Treba ih zaustaviti.
Ubrzo je razgovor između lidera prešao u vrijeđanje.
Izetbegović je Dodiku zamjerio što “psuje genocid” i “ruši državu”, ali i što se “dodvorava Izraelu koji kolje djecu”.
Dodik je s druge strane optužio prvog čovjeka SDA da mu prijeti silom i da “šalje mudžahedine” na njega.
Podsjećanja radi, polemika između Izetbegovića i Dodika počela je nakon što je predsjednik SDA kazao da će se na kraju pravosuđe morati pozabaviti Dodikom, što je izazvalo žestoku reakciju lidera SNSD-a.
Inače, kako pišu Nezavisne novine, Dodik i Izetbegović nastavili su i danas međusobnu raspravu putem društvenih mreža. Nakon što je Izetbegović jučer, 24. lipnja, pozvao Dodika da objavi snimku njihova razgovora, Dodik je danas, 25. lipnja, uzvratio pozivom njemu, ali i svima koji eventualno posjeduju takvu snimku, da je javno objave.
“Bakir je tražio da se objavi snimak našeg razgovora. Siguran sam da je on snimio. Dajem mu suglasnost da to uradi. I svi drugi koji su taj razgovor snimili, imaju moju suglasnost da ga objave”, napisao je Dodik na društvenim mrežama.
Izetbegović tvrdi da ga je Dodik telefonski pozvao nakon njegova gostovanja na Federalnoj televiziji te navodi da je tijekom razgovora ponovio svoje ranije stavove o Dodiku te ga pozvao da objavi kompletnu snimku razgovora ako je on uistinu sniman.
“Nakon sinoćnjeg intervjua na Federalnoj televiziji, u kojem sam ponovio da se Milorad Dodik mora ukloniti iz politike, onako kako to nalaže sudska presuda, i da je najveća štetočina u Bosni i Hercegovini, danas sam odgovorio na njegov nervozni telefonski poziv. Sve što mislim, što sam i do sada javno govorio o njemu i njegovoj politici, pa i više od toga, ponovio sam mu i tijekom telefonskog razgovora”, napisao je na društvenoj mreži X Izetbegović i dodao:
“S obzirom na to da je razgovor od strane Dodika očigledno sniman, pozivam ga da snimku ne cenzurira, već da je u cijelosti objavi”.
www.abcportal.info