Brbljivac Helez drži lekcije Hrvatima, Srbima i Željani Zovko

Ministar obrane Bosne i Hercegovine, Zukan Helez, reagirao je na poruke zastupnice u Europskom parlamentu iz Hrvatske, Željane Zovko, koja je pozvala na federalizaciju Bosne i Hercegovine i uvođenje hrvatske izborne jedinice po uzoru na belgijski sustav.

„Nakon posljednjih izjava pokojne zastupnice u Europskom parlamentu iz Hrvatske, Željane Zovko, želim njoj i svim ostalim političarima iz naših susjednih zemalja, koji žele upravljati našom zemljom, poručiti da je Bosna i Hercegovina neovisna i suverena demokratska država. Njenu budućnost, njen politički sustav i njeno ustavno uređenje mogu regulirati samo građani Bosne i Hercegovine, kroz demokratske institucije i procedure ove zemlje, a ne dokazani nacionalisti i fašisti“, rekao je Helez.

Helez je rekao da današnje ustavno uređenje Bosne i Hercegovine nije nastalo kao rezultat slobodnog i demokratskog dogovora građana, već kao posljedica rata, etničkog čišćenja, genocida i zajedničkih zločinačkih pothvata, u okolnostima kada je mirovni sporazum prvenstveno bio instrument za zaustavljanje rata.

„Dayton nije slovo uklesano u kamenu. Njegova povijesna uloga bila je zaustaviti rat i uspostaviti mir. Brojne podjele i blokade u velikoj su mjeri političko nasljeđe rata, etničkog čišćenja, genocida i udruženih zločinačkih pothvata, čije su posljedice ugrađene u današnju političku strukturu zemlje. Ako želimo istinski demokratsku Bosnu i Hercegovinu, moramo ukloniti mehanizme koji omogućuju trajne političke blokade. Jedan od ključnih koraka mora biti ukidanje entitetskog glasovanja u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Zastupnici u državnom parlamentu trebaju odgovarati građanima koji su ih izabrali i donositi odluke na temelju demokratske većine“, ističe Helez.

Smatra da Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine treba imati jasnu i ograničenu funkciju zaštite vitalnih nacionalnih interesa te da se mehanizam koji je zamišljen kao zaštita konstitutivnih naroda ne smije pretvoriti u instrument koji blokira donošenje zakona u svim područjima i sprječava normalno funkcioniranje države.

„Istovremeno, mora se osigurati puna jednakost svih građana Bosne i Hercegovine. Nijedan građanin ne smije imati manje političkih prava zato što pripada određenom narodu, niti zato što se ne izjašnjava kao pripadnik jednog od konstitutivnih naroda.
Nažalost, prečesto svjedočimo politici Zagreba i Beograda, koja nastoji očuvati postojeće podjele i status quo te koristiti političke predstavnike Hrvata i Srba u BiH kako bi blokirala njezin napredak. Srbi i Hrvati u Bosni i Hercegovini ne bi trebali biti ničiji agenti niti produžena ruka susjednih zemalja, već ravnopravni građani Bosne i Hercegovine koji bi trebali slobodno odrediti svoju budućnost u interesu svoje zemlje“,
rekao je Helez.

Naglašava da ono što traži nije ništa radikalno ili usmjereno protiv bilo kojeg naroda te da traži ono što bi trebalo biti normalno u svakoj modernoj europskoj državi: punu demokraciju, jednakost građana, zaštitu legitimnih kolektivnih prava i institucija koje mogu normalno funkcionirati.

„Potpuno odbacujem priču o ‘centralizaciji’ i ‘majorizaciji’ kojom Beograd i Zagreb plaše Srbe i Hrvate u Bosni i Hercegovini. O kakvoj centralizaciji govorimo kada Bosna i Hercegovina, s nešto više od tri milijuna stanovnika, ima 13 vlada i isto toliko razina izvršne vlasti te brojne paralelne institucije? Siguran sam da Bosna i Hercegovina vrlo brzo može postati članica Europske unije i NATO-a, ali za to joj je potrebna funkcionalna, demokratska i pravno uređena država, a ne sustav trajnih blokada i političkih ucjena“, zaključio je Helez.

www.abcportal.info

Facebook komentari


ABCPORTAL.info je news portal pokrenut idejom da u moru web portala i stranica na našem prostoru donese nešto drukčiji pristup odabiru informacija koje prezentiramo na našim stranicama.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvola izdavača!

Kontaktirajte nas: info@abcportal.info

Posljednji članci

©2025  Sva prava pridržava ABCportal.info