Republikanci su preuzeli kontrolu nad američkim Senatom od demokrata na izborima za Kongres održanim u utorak, objavio je AP, prenosi Anadolija.
Pobjeda je uslijedila nakon što je senatorica Deb Fischer osigurala ponovni izbor u Nebraski.
Trenutno su republikanci osigurali 51 mjesto u Senatu, preuzimajući kontrolu nad ovim zakonodavnim tijelom po prvi put u četiri godine.
Demokrati zasad imaju 42 mjesta, ali rezultati iz još nekih saveznih država tek trebaju biti objavljeni.
Senatori se biraju na šestogodišnji mandat, a jedna trećina bira se svake dvije godine.
U Senatu koji ima 100 mjesta, zbog proceduralnih pravila strankama je često potrebno 60, a ne samo 50 glasova za usvajanje zakona.
U utorak se glasalo i za 435 mjesta u Zastupničkom domu, gdje se također očekivala neizvjesna utrka.
Što se tiče predsjedničkih izbora, republikanski kandidat i bivši predsjednik Donald Trump dosad je osvojio 230 elektorskih glasova, dok je zasad demokratska kandidatkinja i sadašnja potpredsjednica Kamala Harris osvojila 210.
www.abcportal.info