BH PATRIOTE: Krnjić blokira granični prijelaz a Komšić i Bećirović autocestu kod Mostara

Zbog izostanka suglasnosti članova Predsjedništva BiH Željka Komšića i Denisa Bećirovića, projekt izgradnje autoceste na Koridoru 5c na području Mostara i dalje se nalazi pod blokadom.

Razlog zastoja je navodno spor oko dvije lokacije koje manjim dijelom dodiruju vojnu imovinu, izvijestila je RTV Herceg-Bosne navodeći kako bi zbog tog nećkanja projekt u jednom dijelu mogao pretrpjeti znatno skuplju preinaku, dok JP Autoceste Federacije BiH, kao nositelj projekta, međunarodnim kreditorima plaća visoke financijske penalizacije i naknade zbog zastoja.

Dugogodišnje opstrukcije i financijski penali

Izgradnja Koridora 5c već odavno traje znatno duže od predviđenih rokova. Od samog je početka opterećena političkim blokadama, korupcijskim aferama i posljedičnim probijanjem vremenskih okvira. Iako je teren u Bosni i Hercegovini iznimno zahtjevan, dodatne političke prepreke dodatno usporavaju realizaciju autoceste koja bi trebala predstavljati ključni zamajac gospodarskog razvoja zemlje.

Glavna politička blokada ovoga puta stiže iz samog Predsjedništva BiH, odnosno od dvojice članova iz Federacije BiH. Komšić i Bećirović uskraćuju suglasnost pod izlikom da je riječ o ”perspektivnoj vojnoj imovini”, unatoč tome što su stručnjaci iz Ministarstva obrane BiH dali pozitivno mišljenje, a Autoceste FBiH postigle potpun dogovor s lokalnim stanovništvom.

Radi se o samom rubu kompleksa vojarne ”Miralem Jugo” uz streljanu te rubnom dijelu kompleksa vojnog aerodroma u Ortiješu, u blizini mostarske zračne luke.

Helez i Galić jasni: Lopta je u dvorištu Predsjedništva

Valja podsjetiti i na izjavu ministra obrane BiH Zukana Heleza koji se dotaknuo djelovanja člana Predsjedništva Željka Komšića:

“Taj član Predsjedništva je 16 godina bio član Predsjedništva i sve je znao da je to tako i nikad nije predložio da se promijeni pravac tog koridora što jedino Predsjedništvo može. I sad je protiv toga da mi proglasimo neperspektivnom vojnom imovinom taj mali dio 5,9 % što nama ništa ne znači. Jer su svi generali iz reda bošnjačkog, hrvatskog i srpskog naroda konstatirali i poslali da nama ne ugrožava nijedan vitalni interes”, kazao je tada Helez.

Riječ je dakle o zaraslom i zapuštenom terenu uz samu ogradu objekta u koji, prema riječima zamjenika ministra obrane BiH Slavena Galića, država nije uložila gotovo ništa.

”U vojarnu u Ortiješu nismo u proteklih 20 godina uložili niti jedne jedine marke. Imate Sjeverni logor, Južni logor, Rodoč, Heliodrom – sve je to dano civilnim strukturama jer imamo vojsku od 9.000 vojnika i ne treba nam toliki broj lokacija. Dobro je da civilne strukture preuzimaju i koriste te kapacitete te da se u njih ulaže”, ističe Galić.

Cijenu političkog nećkanja platit će građani: Projekt skuplji za 13 milijuna eura

Kako bi riješile problem s vojarnom ”Miralem Jugo”, Autoceste FBiH su ranije ponudile izgradnju nove zatvorene streljane na istoj lokaciji. Međutim, Ministarstvo je tražilo da se nova streljana gradi u Pazariću.

Kako bi u potpunosti zaobišle sporni vojni objekt, Autoceste sada pokreću izmjenu trase s izgradnjom tunela u Livačima, što će projekt poskupjeti za dodatnih 13 milijuna eura.

www.abcportal.info

Facebook komentari


ABCPORTAL.info je news portal pokrenut idejom da u moru web portala i stranica na našem prostoru donese nešto drukčiji pristup odabiru informacija koje prezentiramo na našim stranicama.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvola izdavača!

Kontaktirajte nas: info@abcportal.info

Posljednji članci

©2025  Sva prava pridržava ABCportal.info