Svjetska tržišta kapitala i drugi dan trpe razorne posljedice takozvanog “Dana oslobođenja” i američkog carinskog rata s ostatkom svijeta. Najveće burze, od SAD preko Europe do Azije i Australije, nastavile su oštar pad. Tokijska burza pala je za 2,8%. Burze u Europi bilježe još veće gubitke: u Frankfurtu su dionice pale čak 5,3%, Londonu 4,9, a u Parizu 4,3%.
Nakon jučerašnjeg potopa na burzi u New Yorku i pada od 6%, sredinom današnjeg trgovinskog dana Wall Street je izgubio još četiri posto vrijednosti. Tvrtke diljem svijeta najavljuju masovna otpuštanja, a ne stišavaju se ni žestoke reakcije svjetskih čelnika koji pripremaju odgovor Washingtonu. Prva je udarac uzvratila Kina, koja je Sjedinjenim Državama uvela carine od 34 posto. Unatoč globalnom potresu koji je izazvao, Donald Trump i dalje brani svoje odluke.
I kineski odgovor snažno je utjecao na svjetska tržišta koja sad bilježe još veće gubitke. Cijene dionica strmoglavo padaju, američki dolar slabi, cijena nafte nije bila ovako niska više od tri godine. Američke tvrtke jučer su izgubile bilijune dolara u vrijednosti jer su ulagači požurili prodati dionice onih koje će zbog carina pretrpjeti najveće gubitke.
Predsjednik Trump rekao je da je pad tržišta bio očekivan i da je uvođenje carina bilo potrebno za ozdravljenje američkog gospodarstva. Ulagačima poručuje da se njegova politika neće promijeniti i da je sad odlično vrijeme da se obogate. Kini da je pogrešno odigrala, da se uspaničila.
Trump: Otkako su carine uvedene, svaka nas je zemlja nazvala
Predsjednik SAD- Donald Trump rekao je da je pad tržišta bio očekivan i da je uvođenje carina bilo potrebno za ozdravljenje američkog gospodarstva. Ulagačima poručuje da se njegova politika neće promijeniti i da je sad odlično vrijeme da se obogate. Kini da je pogrešno odigrala, da se uspaničila.
– Otkako su carine uvedene, svaka nas je zemlja nazvala. To je ljepota onoga što radimo. Sjeli smo na vozačko mjesto. Da smo tražili od nekih od tih zemalja da nam učine uslugu, većina bi odbila, a sada će učiniti sve za nas. Imamo carine koje će našu zemlju učiniti veoma bogatom, rekao je Trump.
Zabrinutost zbog moguće globalne recesije sve je izraženija. Razvoj situacije ovisi o tome hoće li carine potrajati, kako će na njih reagirati tvrtke, hoće li američki potrošači dopustiti da budu najveća žrtva ekonomske politike svoga predsjednika te hoće li još tko, nakon Kine, uzvratiti protumjerama.
– Potrebno je obustaviti planirana ili nedavno najavljena ulaganja dok se situacija ne razjasni. Jer kakvu bi poruku poslalo to da veliki europski igrači ulažu milijarde eura u američko gospodarstvo, u trenutku kad trpimo udarce? Moramo pokazati kolektivnu solidarnost, izjavio je francuski predsjednik Emmanuel Macron.
– To je problem koji se mora riješiti, ali nije katastrofa kao što slušam ovih dana. Moramo imati na umu da je riječ o važnom tržištu, koje čini oko 10 posto našeg ukupnog izvoza. Nećemo prestati izvoziti u SAD, ali čuvajte se histerije kojoj trenutačno svjedočimo, istaknula je talijanska premijerka Giorgia Meloni.
Europski odgovor koordinira se u Bruxellesu. Ondje tvrde da Europska unija, najveće pojedinačno tržište na svijetu, ima mnogo aduta te da se s odmazdom neće žuriti
www.abcportal.info