Čović izražava zabrinutost da su europske integracije kod drugih političkih aktera pale u drugi plan, dok ih hrvatski predstavnici i dalje stavljaju kao prioritet. Zbog toga inzistira na usvajanju zakona kroz parlamentarnu proceduru te očekuje da svi partneri prihvate tri ključna pitanja kao temelj budućeg funkcioniranja.
Naglašava da se u bilateralnim razgovorima pokazuje razumijevanje za te ciljeve, ali da ih je potrebno provesti kroz institucije, odnosno Vijeće ministara, Zastupnički dom i Dom naroda BiH, kao i na nižim razinama vlasti, uključujući Vladu FBiH i županije.
– Jedan je miks političkih stranaka koje su na različitim razinama u poziciji, odnosno opoziciji, i tu treba dosta energije, ali nema druge – nalazite se između dvije vatre. Ako će to donijeti da u miru riješimo ove sve naše probleme i napravimo iskorak i u vanjskoj politici i na unutarnjoj sigurnosti, onda mislim da je to najmanje što možemo učiniti vodeći ovu politiku uime HDZ-a BiH – rekao je Čović.
Nema sigurnosne ugroze, ali potrebna je odgovornost
Unatoč političkim previranjima, Čović smatra da sigurnosna ugroza u BiH trenutačno nije izražena, ali da postoji potreba za odgovornim pristupom.
– Osobno mislim da sigurnosna ugroza ne postoji, međutim, treba biti odgovoran – poručuje Čović, ističući da su geopolitički izazovi sve veći, osobito u kontekstu rata u Ukrajini i promjena u međunarodnim odnosima.
Također je naglasio važnost unutarnje stabilnosti kako bi se izbjegli potencijalni vanjski utjecaji.
– Moramo izgraditi svoje strateške odrednice koje nas trebaju čuvati u unutarnjoj ravnoteži funkcioniranja i onda da se ne treba brinuti za sigurnosni element. Ovako kad smo ranjivi, bilo tko sa strane može kroz neke svoje kalkulacije – lokalno, kratkoročno ili sa sitnim incidentima napraviti nervozu. Najvažnije je da našim ljudima diljem BiH prenesemo uvjerenje da ćemo funkcioniranjem institucija osigurati apsolutni mir i stabilnost – poručio je.
Kada je riječ o međunarodnim akterima, Čović ističe da oni trebaju podržavati BiH u jačanju unutarnje stabilnosti, ali ne donositi odluke umjesto domaćih institucija.
– Ne mislim da se oni trebaju na bilo koji način operativno uključivati. Što se tiče politike, mislim da treba slati jasne poruke unutarnje stabilnosti i mira, apsolutne nedjeljivosti Bosne i Hercegovine te naših euroatlantskih integracija. Moramo razumjeti da je nužno funkcionirati sukladno Ustavu, provesti odluke Ustavnog suda i osigurati potpunu ustavnu jednakopravnost – napomenuo je.
Čović je naglasio kako BiH ne može istovremeno očekivati napredak u integracijskim procesima i oslanjati se na odluke međunarodne zajednice umjesto vlastitih institucija.
– Ja ne bih više nikad želio da bilo koji predstavnik bilo koje institucije međunarodne zajednice donosi odluke uime izvršne i zakonodavne vlasti u BiH – rekao je, dodajući da BiH mora biti dio zapadnog promišljanja i strategija, osobito u sigurnosnom i obrambenom kontekstu.
Snažno partnerstvo
Govoreći o funkcioniranju vlasti na federalnoj razini, Čović je istaknuo kako redoviti razgovori s partnerima iz Federacije doprinose rješavanju gotovo svih postojećih problema. Naglasio je da su posljednji sastanci s predstavnicima „Trojke“ pokazali kako postoji osnova za snažno partnerstvo unutar Vlade i Parlamenta Federacije BiH.
– Zadnji razgovori koji smo prošli tjedan imali s predstavnicima ‘Trojke’ daje nam za pravo da možemo vjerovati da ćemo na razini FBiH, i u vladi i parlamentu, imati jedno snažno partnerstvo – rekao je, dodajući da je važno jasno definirati odnose unutar vlasti i oporbe.
Pozvao je i oporbene stranke na svim razinama da se uključe u projekte kako bi se osigurala potpuna stabilnost.
www.abcportal.info