U konačnici, nakon odlaska američkog ambasadora Europska unija je na simboličan način preuzela kormilo i kada je u pitanju podrška odlukama i potezima visokog predstavnika. Otkako je Dodik krenuo ostvarivati svoje političke ideje i ciljeve, visoki predstavnik Christian Schmidt je jedva vidljiv i totalno pasiviziran, ograničavajući svoje djelovanje na nekoliko verbalnih osuda Dodikovih poteza.
Schmidt nema podršku EU-a
Suštinski, vidljivije od toga je nespremnost i očigledan nedostatak podrške Schmidtu za daljnje djelovanje, a poruke kako predstavnika SNSD-a, tako i HDZ-a koji kažu da Schmidt više ništa neće donijeti u smislu odluka potvrđuje da je OHR prilično pasiviziran. A najveća odgovornost za to leži u birokratama Bruxellesa, piše klix.ba
Sve to Dodiku i njegovoj politici daje dodatne količine političkog zraka i najvažnije, daje mu signal da ne odustaje od svojih aktivnosti te da će kad-tad ispregovarati svoje zahtjeve, jer je to Europska komisija procijenila kao put za rješenje krize.
A Dodik, on i dalje ostaje aktivan politički igrač koji je omalovažio i obesmislio državno pravosuđe, za koje, paradoksalno, Europska komisija traži neophodne reforme.
Koopmanova uloga
Prvo je visoki izaslanik Evropske komisije Gert Jan Koopman prilikom nedavne posjete BiH doslovno predlagao političku trgovinu s Dodikom, stavljajući na sto prijedlog o tzv. deeskalaciji, što bi značilo da Dodik povuče svoje zakone, ali i da visoki predstavnik Christian Schmidt povuče svoje zakone na koje Dodik prigovara i po kojem je politički osuđen zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Čim je takav prijedlog došao do Dodika iz RS-a su počeli stizati prijedlozi za takvim scenarijem, a konkretno ga je iznio Nenad Stevandić.
Dakle, Dodiku je postalo jasno da i ovaj put može trgovati, samo je pitanje cijene. Dodik je svjestan da bez značajnog prisustva američke administracije u BiH poslije odlaska veleposlanika Michaela Murphyja svoje zahtjeve mnogo lakše može plasirati preko EU.
Europska komisija preko birokrata poput Koopmana i sličnih kadrova ne želi trošiti energiju na političku borbu s Dodikom, već traži liniju manjeg, najtanjeg otpora. Tako je upravo preko Bruxellesa ugašena prvobitna nada da će EUFOR asistirati u privođenju Dodika.
Također je paradoksalno da bošnjačka Trojka ne želi ulaziti u nikakve razgovore s Dodikom i SNSD-om i da to ovih dana slavodobitno izjavljuju po medijima, međutim sasvim je izvjesno da nemaju puno izbora s kim će pregovarati. EU ocjenjuje Dodika ipak kao nekog s kim se može postići rješenje bez obzira na stavove Sarajeva koji su odavno već podosta promašeni i kontroverzni, dodaje ABCportal.info
www.abcportal.info