Carinska uprava na svojim službenim internetskim stranicama donosi detaljne upute o tome što je dopušteno, a što nije prenositi preko granice, a mi smo izdvojilo nekoliko najčešćih pitanja
Božićni blagdani i zimski praznici prilika su kada brojni naši građani odlaze u inozemstvo na odmor ili u posjet rodbini, ili njima dolaze rođaci i prijatelji, noseći poklone ili prehrambene namirnice. Pri tome je dobro znati što se smije prenijeti preko granice i za što postoje ograničenja. Carinska uprava na svojim službenim internetskim stranicama donosi detaljne upute o tome što je dopušteno, a što nije prenositi preko granice, a mi smo izdvojili nekoliko najčešćih pitanja. Unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim najviše za liječenje do mjesec dana (uz uvjet da su odobreni od nadležnih tijela zemlje proizvođača) i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije, odnosno prijepisa povijesti bolesti ili potvrde liječnika.
Unošenje lijekova koji sadrže drogu, također za osobne potrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za liječenje do najviše 5 dana, i to također uz posjedovanje medicinske dokumentacije, iz koje proizlazi neophodnost uzimanja odnosnoga lijeka (preslike recepta za lijek, prijepisa povijesti bolesti ili ovjerene liječničke potvrde). Ako se radi o osobama koje su na supstitucijskoj terapiji bolesti ovisnosti, odnosno terapiji malignih bolesti, količina lijeka može biti za 15 dana osobne uporabe. Iznimno, osobe s prebivalištem, odnosno boravištem u Republici Hrvatskoj koje putuju u države Šengenskoga prostora smiju posjedovati lijek koji sadrži drogu u količini nužnoj za osobnu uporabu u trajanju do najviše 30 dana na temelju potvrde koju je na propisanom obrascu izdao ovlašteni liječnik.
Uvoz bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta iz trećih zemalja podliježe zabranama i ograničenjima uvoza sukladno posebnim propisima EU o uvozu biljaka i biljnih proizvoda koji su doneseni kako bi zaštitili biljke u EU i održali ih zdravima. Na stranicama Carinske uprave nalazi se i popis biljaka čiji je unos u EU zabranjen. Općenito, sjeme i/ili bilje za sadnju koje čini dio osobne prtljage putnika dopušteno je uvoziti u EU uz fitosanitarni certifikat izdan od nadležnog fitosanitarnog tijela zemlje iz koje putnici dolaze. Pri tome, putnik je obvezan podnijeti prijavu za fitosanitarni pregled sjemena i bilja za sadnju na graničnoj kontrolnoj postaji koji obavljaju fitosanitarni inspektori Državnog inspektorata RH. Granične kontrolne postaje u RH na kojima se obavljaju službene kontrole bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta jesu Bajakovo, Karasovići, Nova Sela, Ploče (pomorska luka), Rijeka (pomorska luka), Stara Gradiška i Zagreb – zračna luka. Uvoz sjemena i bilja za sadnju u osobnoj prtljazi putnika nije dopušten preko drugih graničnih prijelaza RH.
www.abcportal.info