Milanović je rekao da je interes Hrvatske da Bosna i Hercegovina bude prostor stabilnosti i članica Europske unije u razumnom roku, te je istakao da je biranje Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH problem, perverzija i travestija.
“Koliko će taj rok trajati to zavisi prvenstveno o Bosni i Hercegovini”, rekao je Milanović.
Dodao je da ne želi davati kurtoazne izjave koje se inače čuju nakon ovakvih sastancima, niti izražavati u tom smislu podršku nezavisnosti, jedinstvenosti i cjelovitosti BiH.
“Kao da joj nekakva opasnost prijeti iz Hrvatske. Ne prijeti joj. Što se mene tiče, nije joj nikada ni prijetila”, rekao je Milanović.
U nastavku je govoreći o Miloradu Dodiku rekao da je on njegov sugovornik jer je on legitiman predstavnik Srba, te da ga ne vidi kao prijetnju.
“Mislim, ja gospodina Bećirovića, i da ga ne poznajem, i formalno-pravno bi tretirao kao predstavnika naroda koji ga je većinskom voljom izabrao za člana Predsjedništva BiH. To nije nikakva mrlja, već prazna činjenica”, rekao je Milanović, te je dodao da je u tom smislu Dodik isto sugovornik.
Još jednom je ponovio da je u BiH, u smislu biranja članova Predsjedništva BiH, problem Željko Komšić
“Stvarno jedna perverzija, travestija volje biračkog tijela, to tako dalje ne bi smjelo ići. Da se to promijeni volje nije bilo. Nije bilo pritiska hrvatske države koji je bio potreban. U tome je problem”, rekao je Milanović.
Dodao je da je pitanje člana Predsjedništva BiH duboko simbolično.
“Mjera u kojoj to smeta Hrvate, pa i Hrvate u Hrvatskoj, pokazuje ustvari neizravno jednu vrstu afiniteta prema BiH i želje da se u BiH živi normalno. Kad to prestane biti tema ta tišina će me zabrinuti”, kazao je Milanović.
Govoreći o mogućnosti ratificiranja sporazuma o granici između Hrvatske i BiH Milanović je rekao da je poznato da se on zalagao sa to 2012. godine.
“Zalagao sam se da se taj ugovor ratificira u Sarajevu i Zagrebu. Ali, tadašnja opozicija je nasrtala na mene i optuživala me da želim da se potpiše sporazum koji je na štetu Hrvatske, kao da ga je u ime Hrvatske potpisao Džingis Kan, a ne Franjo Tuđman. Taj sporazum ima određenih nejasnoća s povijesno-pravnog stajališta, ali određenih, manjih. Mislio sam da je to ok, nije prošlo”, kazao je Milanović.