Mirovine u FBiH rastu u kolovozu i rujnu: Ministar Delić pojasnio kako će se obračunati konačan postotak

SARAJEVO – Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić sastao se danas, 22. srpnja u Sarajevu s novoizabranim vodstvom Saveza udruga umirovljenika u Federaciji Bosne i Hercegovine, na njihov zahtjev, kako bi razgovarali o aktualnim pitanjima od značaja za umirovljenike, s posebnim fokusom na drugo redovito usklađivanje mirovina u ovoj godini.

Kako je nakon sastanka izjavio ministar Delić, cilj razgovora bio je otkloniti sve nedoumice koje su se posljednjih dana pojavile u javnosti u vezi s drugim redovitim usklađivanjem mirovina.

Zašto akontativno povećanje od 3,5 posto?

“Razjasnili smo da je akontativno usklađivanje od 3,5 posto minimalni iznos koji je bilo moguće obračunati na temelju trenutačno raspoloživih službenih statističkih podataka, kako umirovljenici ne bi čekali rujan da ostvare pravo na povećanje. Kada Federalni zavod za statistiku objavi konačne podatke za prvo polugodište, bit će utvrđen i konačan postotak redovitog usklađivanja, a umirovljenicima će uz rujansku mirovinu biti isplaćena i razlika za srpanj i kolovoz. Drugim riječima, mirovine će rasti i u kolovozu i u rujnu, s tim da će konačan obračun biti poznat tek nakon završetka statističke obrade”, rekao je Delić.

Podseća da je upravo izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju omogućeno da se mirovine redovito usklađuju dva puta godišnje te da je akontativna isplata uvedena kako bi umirovljenici povećanje ostvarili mjesec ranije.

Kako se računa konačni postotak usklađivanja?

“Važno je naglasiti da se ovo usklađivanje obračunava na mirovine koje su već u siječnju povećane za 11,26 posto. Konačan postotak ne određuje ni ministar, ni Vlada Federacije BiH. Njega isključivo određuje zakon, prema formuli koja uzima u obzir rast prosječne plaće i indeks potrošačkih cijena, odnosno primjenjuje povoljniji omjer za umirovljenike. Sve ranije spominjane stope su procjene zasnovane na tada raspoloživim podatcima. Konačno povećanje objavit ćemo nakon što budu objavljeni svi službeni statistički pokazatelji”, naglasio je Delić.

Osim o pitanju mirovina, razgovarano je i o unapređenju suradnje Federalnog ministarstva rada i socijalne politike i Saveza udruga umirovljenika FBiH, potpori radu Saveza, mogućnostima dodatne pomoći socijalno najugroženijim umirovljenicima, kao i nastavku programa topličkog liječenja.

Veća izdvajanja za topličko liječenje umirovljenika

Govoreći o ovom programu, ministar Delić podsjetio je da su sredstva za topličko liječenje u mandatu aktualne Vlade Federacije BiH povećana s 900.000 KM na dva milijuna KM.

“Naš je cilj da topličko liječenje bude dostupno što većem broju umirovljenika. Nastavit ćemo razgovarati sa Savezom i raditi na tome da, u skladu s mogućnostima proračuna, dodatno unapređujemo programe koji izravno doprinose kvaliteti života umirovljenika”, poručio je Delić.

Poruka iz Saveza udruga umirovljenika FBiH

Predsjednik Upravnog odbora Saveza udruga umirovljenika Federacije Bosne i Hercegovine Senad Rizvo izjavio je da je sastanak bio važan kako bi predstavnici Saveza dobili potpune informacije koje će prenijeti svom članstvu.

“Danas smo dobili detaljno objašnjenje zbog čega je sada riječ o akontativnom povećanju od 3,5 posto i na koji način će biti izvršen konačan obračun kada budu poznati svi statistički podatci. To ćemo prenijeti našem članstvu kako bi svi imali točne informacije i znali što mogu očekivati”, rekao je Rizvo.

Na pitanje novinara jesu li zadovoljni, Rizvo je kazao: “Nikada ne možemo biti zadovoljni jer su mirovine i dalje male, posebno za one s najnižim primanjima. Međutim, moramo cijeniti napore koje Vlada Federacije BiH i resorno ministarstvo ulažu da se mirovine usklađuju što više tijekom godine.”

Govoreći o drugim temama sastanka, Rizvo je istaknuo da je Savez zatražio nastavak razgovora o mogućnostima dodatne potpore najugroženijim umirovljenicima, uključujući jednokratne pomoći, te pozdravio povećanje sredstava za program topličkog liječenja, naglasivši da očekuje da će u narednom razdoblju tim programom biti obuhvaćen još veći broj umirovljenika.

Sugovornici su izrazili opredijeljenost da i u narednom razdoblju nastave redoviti dijalog o svim pitanjima od značaja za umirovljenike u Federaciji Bosne i Hercegovine.

www.abcportal.info

Facebook komentari


ABCPORTAL.info je news portal pokrenut idejom da u moru web portala i stranica na našem prostoru donese nešto drukčiji pristup odabiru informacija koje prezentiramo na našim stranicama.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvola izdavača!

Kontaktirajte nas: info@abcportal.info

Posljednji članci

©2025  Sva prava pridržava ABCportal.info