Za potrebe ovogodišnje protupožarne sezone osigurana su dodatna sredstva za najam dva specijalizirana protupožarna zrakoplova Air Tractor, koji su postali ključna podrška u borbi protiv sve učestalijih požara na području Hercegovine i cijele Federacije BiH.
Nakon prošlogodišnjeg pilot-projekta s jednom letjelicom, ove godine u funkciji su dva Air Tractora koji su do sada ostvarili više od 240 intervencijskih naleta. Njihov angažman pokazao je ključnu važnost brzog odgovora u prvim minutama izbijanja požara, posebno na krševitim i teško pristupačnim terenima.
Baza u Mostaru: Zašto su zrakoplovi smješteni u Hercegovini?
Za nastavak ovog projekta osigurano je dodatnih 200.000 KM na zahtjev Vlade FBiH, putem Fonda za zaštitu okoliša FBiH, čime se financira projekt wet leasinga dva zrakoplova tijekom požarne sezone 2026. godine.
Zrakoplovi su stacionirani u Zračnoj luci Mostar, što nije slučajnost. Analize i iskustva s terena pokazuju da se najveći broj teških i velikih požara bilježi upravo na području Hercegovine.
Direktor Zračne luke Mostar Marko Đuzel istaknuo je kako je paralelno s najmom rađeno i na infrastrukturi:
„Završili smo prostorije za posade, rezervne dijelove i smještaj za dva Air Tractora, a u budućnosti postoji mogućnost i za treći avion“, kazao je Đuzel za federalnu.ba.
Ukupna vrijednost cijelog projekta iznosi oko 2,6 milijuna KM, što pokriva najam letjelica, angažman posada, tehničko održavanje, gorivo te ulaganja u mostarsku zračnu luku.
Dva Air Tractora mijenjaju jedan kanader
Iz Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije poručuju da su rezultati dosadašnjeg rada u potpunosti opravdali uloženi novac. Glasnogovornik Stožera HNŽ Pero Pavlović naglašava da su piloti na terenu gotovo bez predaha.
„U posljednjih 60-ak dana piloti su imali možda samo nekoliko slobodnih dana. To jasno pokazuje kolika je njihova pomoć. Na ovom tragu treba razmišljati i u budućnosti, jer ova dva Air Tractora po snazi su približno jednaka jednom kanaderu koji bi nam eventualno dolazio u pomoć iz Hrvatske ili drugih zemalja“, izjavio je Pavlović.
Apel građanima: Suša i visoke temperature i dalje prijete
Iako su zračne snage značajno pojačane, nadležni upozoravaju da opasnost od novih požara ni blizu nije prošla zbog visokih temperatura i dugotrajne suše.
Građanima je upućen ponovni apel na maksimalan oprez pri boravku na otvorenom, jer i najmanja nepažnja može izazvati katastrofalne požare koji ugrožavaju ljudske živote, imovinu i prirodu.
www.abcportal.info