Cilj je da se svi dijelovi jaja kuhaju jednako i istovremeno, tvrdi jedna od najpoznatijih svjetskih kuharica čije su metode bile popularne još sredinom prošloga stoljeća
Amerikanka Mary Frances Kennedy Fisher bila je kulinarska stručnjakinja koja je preminula 1992. godine, no njezine kuharice i savjeti i danas su aktualni. Nedavno je jedna izdavačka kuća objavila njezinu kuharicu ‘How to Cook a Wolf’, koja je originalno predstavljena davne 1942. godine.
U njoj Mary, između ostalog, govori o metodama koje koristimo prilikom kuhanja jaja i zašto ih smatra pogrešnima.
Ona ističe da je izraz ‘kuhati jaja’ zapravo netočan te da se tajna uspješne pripreme krije u činjenici da se jaja zapravo ne kuhaju. Objašnjava da, kada ubacite jaje u kipuću vodu, žumanjak ostaje sirov, dok se bjelanjak odmah skuha. Cilj je da se svi dijelovi jaja kuhaju jednako i istovremeno.
Zbog toga nudi dvije opcije za koje smatra da daju dobre rezultate.
Naime, kako biste spriječili pucanje ljuske, predlaže da jaje najprije prelijete hladnom vodom, a zatim ga stavite u kipuću vodu. Ostavite ga na laganoj vatri koliko želite, a Fisher napominje da će se na taj način jaje skuhati jednako brzo kao kada voda kipi, ali će biti bolje kuhano.
Za drugu metodu predlaže da u maloj posudi uronite jaje u hladnu vodu, koju potom brzo zagrijete. Čim voda zakipi, jaje je gotovo i spremno za konzumaciju. Ipak, priznaje da postoji jedan nedostatak – ovim je metodama ipak nešto teže oguliti ljusku s jaja.
Uz to, ovim načinima kuhanja jaje će biti meko, pa je to idealno samo za one koji ne vole tvrda jaja.